Anasayfa Bizden Haberler 40 Yıl Sonra Çikolata Aşkına Veda Mı Edeceğiz?

40 Yıl Sonra Çikolata Aşkına Veda Mı Edeceğiz?

Çikolata dünyanın her yerinden insanın ortak tutkusu… Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak değişen iklim koşulları çikolata aşkımızı yok edebilir mi sorusu dünyanın gündeminde. Botanik bilimciler dünyanın sadece belli bir iklim kuşağında yetişebilen, endemik bir bitki türü olan kakaonun 40 yıl sonra yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu görüşünde. Dünyanın en kaliteli ve lezzetli Callebaut çikolatalarını Türk damak tadına uygun ve evrensel kalite standartlarında üreten Bitter Çikolatacım’dan, çikolata âşıklarını yakından ilgilendiren haberin detayları şu şekilde…

Kakao bitkilerinin yetişmesi için çok fazla özel koşulun bir araya gelmesi gerekiyor. Ekvatoral iklim kuşağında yetişebilen endemik bir bitki türü olan kakao belli başlı bir coğrafyaya ait… Ekvator ve 20 derecelik kuzey ve güney enlemleri arasında kalan bölgede nemli ve bol yağışlı alanlarda yetişen kakao gelecekte yok mu olacak?

Global gıda üretim ve tüketim dengesi açısından son derece büyük bir öneme sahip olan kakao, bu kısıtlı alan dışında yetiştirilemediği için çok büyük bir ekonomik değer arz ediyor. Fakat iklimsel değişiklikler kakao bitkisinin yetişmesini giderek zorlaştırmaya başladı.

Sıcaklık ortalamalarının yıllar geçtikçe artması giderek daha da fazla buharlaşan su miktarı, yağışlardaki rejim değişiklikleri, bu bölgelerin ekolojik dengesini sarsacak gibi görünüyor. Tehdit altında olan ilk bölgeler de kakao ağaçlarının yetiştiği yağmur ormanları… Tüm dünyadan bilim insanları zaten daralmakta olan kakao üretim alanlarının 2050 yılına gelindiğinde maalesef tamamen yok olma tehdidi altında olduğunu düşünüyor.

Tüm dünyadaki çikolata üretiminin yarısından fazlasını karşılayan Cote d’lvoire ve Gana gibi ülkelerin yöneticileri dünyaya yaptıkları çikolata ihracatını ve ölmekte olan ekosistemi korumak için çok kritik bir dönüm noktasıyla karşı karşıyalar.

Batılı ülkeler yıllık ortalama kişi başına 286 çikolata tüketiyorlar. Bu sayı Belçika, Finlandiya gibi ülkelerde deyim yerindeyse katlanarak artıyor. Yılda ortalama bir kişinin tükettiği 286 çikolatayı yapabilmek için 10 kakao ağacı gerekiyor. Yani her birimiz için on kakao ağacı gerekiyor. Hem de her yıl.

Ancak talep durduğu yerde durmuyor ve sürekli bir artış içerisinde. Buna karşın kakao stokları günden güne eriyor. Üstelik bunun tek nedeni de iklim değişiklikleri değil. Kakaonun üretim koşulları da bu konuda önemli bir rol oynuyor. Kakao ağaçları yerli çiftçiler tarafından çok da modern veya profesyonel olmayan koşullarda yetiştiriliyor. Bu yüzden de ağaçlar bakımsız oluyor fakat yerli çiftçilerin tek geçim kaynağı ise bu.

Yakın gelecekte yüz bin tona yakın bir çikolata açığı oluşabileceğini işaret eden uzmanlar, çikolata fiyatlarının gün geçtikçe artacağını ve kırk yıl gibi bir süre içerisinde sadece zenginlerin tüketebileceği bir gıda haline geleceğini düşünüyorlar.

Bitter Çikolatacım olarak bu distopik gelecek kurgusunun asılsız çıkması, iklim koşullarının bir an önce normale dönmesi ve botanik bilimcilerin bu tehlikeye bir çözüm bulmasını diliyoruz. Umuyoruz ki çikolata, doğulu-batılı, zengin-yoksul, çocuk-büyük ayırt etmeksizin tüm dünya insanlarının ortak aşkı olmaya devam eder. Çikolata aşkını doyasıya yaşayabileceğimiz bir geleceğin umuduyla, sevgiyle kalın…