Anasayfa Bizden Haberler Bitter Çikolata Nedir? Bitter Çikolatanın İçeriğinde Neler Var?

Bitter Çikolata Nedir? Bitter Çikolatanın İçeriğinde Neler Var?

Bitter Çikolatanın İnsan Bedenine Faydaları Neler?

Dünya genelinde en çok tercih edilen çikolata çeşitlerinden biri hiç şüphesiz Bitter Çikolata. Peki Bitter Çikolata neden bu kadar seviliyor? Bitter Çikolata’nın diğer çikolatalardan ne farkı var? Bu ve benzeri sorular sıkça soruluyor. Her geçen gün daha çok insan Bitter Çikolata ile kendilerini şımartmaya devam ediyor. Çünkü Bitter Çikolata sadece bir lezzet şöleni olmanın yanında aynı zamanda hafızayı geliştiren ve stresi azaltan bir mucize…

Tüm dünyanın ortak sevgisi çikolata… Dünyada çikolata tüketiminin 1 milyon ton civarında oluşu da bunun ispatı. Kişi başı 9 kg ile İsviçreliler dünyada en çok çikolata yiyen halk olurken onları 7,9 kg ile Almanya takip ediyor. Geri kalan Avrupa ülkelerinde de kişi başı yılda 4-5 kg çikolata tüketiliyor. İnsanlık çikolatayı çok seviyor çünkü çikolata bizi mutlu ediyor.

Bitter Çikolatanın Diğer Çikolatalardan Farkı Ne?

İnsanların “Siyah Çikolata” şeklinde de isimlendirdiği Bitter Çikolata’nın diğerlerinden farkı, içindeki kakao oranının daha yüksek olmasıdır. Bununla birlikte kakao yağını ise diğer çikolata türlerinden çok daha az içerir. Bitter Çikolata’da hiç şeker bulunmaz ve bu son derece önemli bir özelliktir. Bu özellikler Bitter Çikolatayı diğer endüstriyel çikolataların aksine insan bedenine dost hale getirmiştir. Eşsiz lezzetiyle birlikte insan bedenine sağladığı yararların da keşfedilmesinin ardından dünya genelinde her gün daha çok insan, tercihini Bitter Çikolata’dan yana kullanmaya başladı.

Bitter Çikolata Neden Bu Kadar Önemli?

Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları Bitter Çikolata’nın beyin dalgalarının sıklığını değiştirebileceğini ve bu sayede hafızayı güçlendirdiğini, aynı zamanda stresi de azalttığını bize gösteriyor.

Bitter Çikolata içinde barındırdığı lif ve antioksidanlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarına dair riski azaltıyor, kan akışını iyileştirip, kan basıncının olumlu yönde düşmesine yardımcı oluyor.

California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada Tanzanya’dan getirdikleri ve yüzde 70’i kakao çekirdeğinden oluşan 48 gramlık Bitter Çikolata barı kullanıldı. Çalışma sonucunda akademisyenler, antioksidan alımının beynin frekansını değiştirebilme yeteneğine sahip olduğunu vurguladı. Gama diye adlandırılan, faydalı bir beyin frekansına geçişi sağlayan antioksidanlar çikolata içerisinde fazlasıyla mevcuttur.

Beyin Dalgaları, Radyo Frekansı Gibi Değişiklik Gösterir

Gama frekansının en yüksek beyin frekansı olduğunu belirten akademisyenler, bu frekansın bilgiyi işlemeye, stresi azaltmaya ve hafıza geliştirmeye yardımcı olan karmaşık işlevleri olduğunu belirtiyor. Tüm bu olumlu etkiler Bitter Çikolata’nın insan beyninde geçirdiği yarım saat içerisinde oluşabiliyor.

Söz konusu araştırmanın özellikle belirli bir yaşın üzerindeki insanların bilişsel işlevlerin geliştirilmesinde işe yarayacak sonuçlara ulaştığı biliniyor. Bitter Çikolata’nın yararlarından biri de bu bilişsel süreçleri olumlu yönde etkilemesi.

İnsanlar olarak bilişsel yeteneklerimizi kaybetme eğilimindeyiz ve bununla birlikte yaşlandıkça optimal bilişsel düşünme, hafıza ve işlem becerilerimizi de kaybediyoruz. Bitter Çikolata bize hem bu yetenekleri korumamızı hem de bunu mümkün olan en lezzetli şekilde yapmamızı sağlıyor.

Yüksek miktarda kakao içeren Bitter Çikolata son derece besleyici, lif ve mineraller bakımından da çok zengin bir yiyecektir.

100 Gramlık Bitter Çikolata’nın içinde yüzde yetmiş-seksen beş oranında kakao olmalı.

En Lezzetli Çikolata, Bitter Çikolatacım’da!

Bitter Çikolatacım olarak dünyanın en lezzetli çikolatalarını, evrensel kalite standartlarında, Türkiye’nin her yerindeki çikolata tutkunlarına ulaştırmaya devam ediyoruz. Gerçek çikolatanın keyfini yaşamak isteyen herkes Türkiye’nin en büyük çikolata Showroom’u olan mağazamızı ziyaret edebilir veya sipariş vererek dünyanın en kaliteli çikolata markası Callebaut’un Türk damak tadına uygun şekilde günlük olarak üretilen lezzetlerimizle tanışabilirsiniz.

Ürünlerimiz