Anasayfa Bizden Haberler En Sağlıklı Çikolata Olan Bitter Çikolatanın Akıl Almaz Faydaları

En Sağlıklı Çikolata Olan Bitter Çikolatanın Akıl Almaz Faydaları

Bitter çikolata temelde diğer türlerden farklı olarak çok daha yüksek oranda kakao içeriyor. Önerilen miktarı aşmamak koşuluyla tüketildiği zaman bedenimiz için birçok fayda sağlıyor. Bitter Çikolatacım olarak siz değerli çikolata aşıkları için, bitter çikolatanın faydalarını derledik.

Bitter Çikolatanın öyküsü Milattan Önce 1100 ve 1400 yıllarına dek uzanıyor. Bugünkü Orta Amerika coğrafyasında hüküm süren, mimari ve astronomi alanında büyük buluşlara da imza atan Aztek ve Maya kültürlerinde kakao bir çeşit ilaç olarak veya kimi ritüellerde kullanılmaktaydı.

İlk zamanlarda bitter çikolatanın varlığı bilinse bile gelişen sanayi devrimi sonrası, dünyadaki talebi karşılayabilmek için üretimi daha ucuz ve kolay olan sütlü çikolatalar yaygınlık kazandı. Fakat 20. yüzyılın sonlarına doğru, dünyadaki refah seviyesinin artmasına bağlı olarak, gerçek lezzetin peşine düşen çikolata aşıkları, bitter çikolataya popülerliğini yeniden kazandırdı.

Bitter Çikolatanın 14 Faydası

 • Günümüzde sıklıkla rastlanan Alzheimer hastalığına karşı önleyici bir etkisi olduğu bilinen bitter çikolata aynı zamanda iyi kolesterolü yükseltiyor ve tansiyon düşürücü bir etkide bulunuyor.
 • Yapılan testler sonucunda elde edilen bazı veriler Bitter çikolatanın içerdiği polifenol ve flavanol gibi maddelerden ötürü bir çeşit antioksidan etkisi yarattığını bize gösteriyor. Bu maddeler belirli miktarda alındıktan sonra kalp ve damar hastalıklarından astım ve şeker hastalığına kadar birçok hastalığın riskini azaltıyor. Yapılan bir test esnasında haftada beş defadan fazla bitter çikolata tüketmenin kalp ve damar hastalıkları riskini yüzde 57 oranında kalıcı olarak azalttığı tespit edildi. Özellikle on beş yıl süresince 470 yaşlı erkek üzerinde yapılan bir başka testte kalp-damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin yüzde 50 oranında azaldığının gözlemlenmesi, bitter çikolatanın mucizevi bir lezzet olduğunu bize ispatlar nitelikte.
 • Bitter çikolatanın kan pıhtılaşmasını önlediği de uzmanların gözlemlerinden bir tanesi.
 • Bir başka araştırmada denek grubuna, sağlıklı bir diyet programı kapsamında 15 gün boyunca bitter çikolata verildiği ve 15 günün sonunda deneklerin tansiyon problemlerinde düşüş görüldüğü biliniyor.
 • İnsan derisinin güneş ışınlarına karşı korunmasında da etkisi olduğu düşünülen bitter çikolataların on iki hafta boyunca bitter çikolata tüketen insanlar üzerinde güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek derecede bağışıklık kazandırdığı gözlemlendi.
 • Günümüzde her geçen gün yaygınlaşan obeziteye karşı bitter çikolata tüketiminin kilo vermeyi kolaylaştırdığı da bir başka tespit. Yapılan bir araştırmada bir denek grubu 100 gram bitter çikolata diğer bir grup ise 100 gram beyaz çikolata tüketmiş. Test tamamlandığında bitter çikolatanın, içerdiği polifenol maddesinden ötürü beta hücrelerini iyileştirdiği, insülin hassasiyetini yükselttiği gözlemlenmiş. Polifenol maddesi beyaz çikolatada bulunmadığı için, beyaz çikolata tüketen grupta söz konusu iyileştirici etki ne yazık ki gözlemlenmemiş.
 • Bilindiği üzere bitter çikolatanın diğer türlerden en belirgin farkı içerdiği kakao miktarının fazla olması. Kakaonun yağlanmayı önleyici etkisi de bitter çikolata tutkunlarının karaciğer yağlanmasından etkilenme riskini azaltan en önemli unsur.
 • Günümüzde iş ve kent yaşamı, tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar stresle dolu. Büyük metropollerde insanların azımsanmayacak bir yüzdesi antidepresanlara bağımlı halde yaşıyor. Bitter çikolata tutkunları ise içerdiği feniletilamin gibi maddeler sayesinde mutluluk hissine en kolay, doğal ve lezzetli yoldan ulaşmış oluyorlar.
 • Baş edilmesi zor duyguların başında gelen acı ve stres gibi durumların üstesinden, bitter çikolatanın endorfin hormonu salgılanmasını kolaylaştıran özelliği sayesinde gelmek mümkün.
 • Harvard Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Enstitüsünün araştırmalarında da bitter çikolatanın beyine yönelik kan akışını iyileştirmesi sonucunda deneklerin hafıza testlerinde yüzde 30 daha fazla başarı göstermesini sağladığı tespit edildi. Bunun yanında yüksek konsantrasyon ve karşılaşılan problemleri çözmek konusunda ekstra beceri sağlaması da bitter çikolatanın nimetleri arasında.
 • Yarattığı mutluluk hissi sayesinde beynimizin keyif verici, uyarıcı ve bağımlılık yapan kötü maddelere olan eğiliminin önüne geçer.
 • İçerdiği kafein sayesinde ihtiyacımız olan konsantrasyon ve odaklanmayı sağlar.
 • Magnezyum elementi sayesinde günlük hayatımızdaki stresle daha kolay başa çıkmamıza yardımcı olur.
 • Üstelik yoğun tadı ve kıvamı sayesinde doyurucu bir etki yapar, tokluk hissi verir ve sağlığımız açısından sorun yaratabilecek diğer atıştırmalıklardan uzak durmamıza yardım eder.

Bitter Çikolatacım olarak siz çikolata âşıklarına evrensel kalite ve lezzet standartlarında en kaliteli çikolataları sunmaktan dolayı gururluyuz. Yüzyıllardan bu yana insan bedenine bunca faydayı bu denli eşsiz bir lezzetle sunan Bitter Çikolata mucizesini kendi ellerimizle Türk insanın damak tadına en uygun şekilde sunuyoruz. Sizler de bitter çikolata mucizesiyle tanışmak istiyorsanız mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitter Çikolatacım, çikolata ürünlerimiz, düğün, kına, nişan, nikah, kız isteme ve bebek doğumu gibi özel günlerinizde ağızlarınızı tatlandırabileceğiniz çikolata çeşitlerimiz için; https://www.bittercikolatacim.com.tr/iletisim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.