Anasayfa Bizden Haberler Çikolata İnsülin Direncini Kırıyor

Çikolata İnsülin Direncini Kırıyor

Amerika’nın ekvatoral kısımlarında yetişen kakao meyvesinin işlenmesiyle elde edilen ve çikolatanın ham maddesi olan kakaonun faydaları akıl alır gibi değil. Bitter çikolata hem zengin mineralleri hem de lifli bir gıda olması sayesinde insülin direncini kıran besinlerin başında geliyor. Pek çok insanın zihninde çikolatanın sağlıksız bir gıda olduğuna dair yanlış bir algı yerleşse de son yıllarda bitter çikolata, sağlık üzerindeki olumlu etkilerini tüm dünyaya kanıtlamış durumda. Şeker içeriğinin az, lif ve protein açısından zengin olması nedeniyle bitter çikolata diğer çikolatalardan ayrı bir yere sahip.

Kakao, Önceden Suda Eritilip Tarçınla İçiliyordu

Kakaonun geçmişi milattan sonra 400 yıllarına dek uzanıyor. Amerika’nın orta kısımlarında hüküm süren Aztek, Maya ve İnka uygarlıkları tarafından yetiştirilen ve tüketilen kakao, o yıllarda şimdikinden çok daha farklı biçimde kullanılıyordu. Aztekliler, kakao tanelerini suda eritip içerisine tarçın ve biber ekleyip, içecek olarak tüketiyorlardı. Bu mucizevi içeceğin hem uyarıcı hem de güç ve zindelik veren etkisinden ötürü ilaç olarak kullanıyorlardı.

Bitter Çikolata, Fosfor, Çinko, Magnezyum ve Demir Bakımından Zengin

Kakao oranı yüksek bitter çikolataların besleyici etkisi herkesin malumu… Yüzde 70-85 oranında kakao barındıran 80 gramlık bitter çikolata günlük olarak almanız gereken diyet lifinin yaklaşık olarak yüzde 35’ini karşılarken ihtiyaç duyduğunuz demirin yüzde 53’ünü, magnezyumun da yüzde 59’unu karşılıyor. Ancak günlük olarak 80 gram bitter çikolata tüketmek yerine 30’ar gramlık bitter çikolatayı bir hafta içerisinde iki ya da üç defa tüketmek daha mantıklı bir beslenme pratiğidir.

Bitter Çikolata, Damarların Genişlemesini Sağlıyor

Epikateşin ve kuarsetin damarlarda iltihaplanmaya sebep olan maddelerin aktivasyonunu engeller ve insülin direnci üzerinde kırıcı bir etki yapar. Bununla birlikte kakao flavanolleri endotel hücrelerdeki hasarları önlüyor ve nitrik oksitlerin salınımını da bir hayli arttırıyor. Yetişkin bireyler üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde on beş gün devam eden bir bitter çikolata tüketiminin ardından damarların genişlediği ve insülin direnç testi değerlerinde de belirgin bir düşüş olduğu saptandı.

Yükselen Kan Basıncını Düşürmekte Bire Bir

Bitter çikolatadaki flavanoller yetişkin bireylerde kan damarlarını genişletirken, aynı zamanda da yükselen kan basıncını düşürücü bir etki sağlıyor.

Bitter Çikolata, Kolesterol Seviyelerini Azaltıyor

Bitter çikolatanın yüksek miktarda fenolik antioksidan barındırması, ileride kalp hastalıklarına neden olma riski taşıyan faktörleri, tehlikeli boyutlara ulaşmadan yok ediyor. Toplam kolesterol seviyelerini aşağıya çeken bitter çikolata kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etki sağlıyor. Üstelik kakao, kalbin duvarlarında zararlı maddelerin oluşumunu engelliyor ve damar sertliği riskini aşağılara çekiyor.

Tüketilen Çikolata Miktarına Dikkat!

Bitter çikolata çok sevilerek tüketilen, tüm dünyadan milyonlarca tutkunu olan bir besin. Endüstriyel çikolatalara kıyasla çok daha sağlıklı olsa da yine de bunun bir enerji ve şeker içerdiği göz ardı edilmemeli. Bitter çikolatanın faydalarının açığa çıkabilmesi için, tüketim miktarının doğru ayarlanması ve aşırıya kaçılmaması gerekir.

Bitter Çikolatacım olarak asırlardan bu yana dünyanın en lezzetli çikolatası unvanını elinde bulunduran Callebaut çikolatalarını Türkiye’deki çikolata severlere evrensel kalitede ikram ediyoruz. Şık ahşap kutularda dilerseniz sevdiklerinizin isimleri, dilerseniz de firmanızın logosu ile size eşsiz lezzetler sunuyoruz. Siz de Türkiye’nin en büyük çikolata mağazası olan Adana Bitter Çikolatacım’ı ziyaret edebilir veya Türkiye’nin herhangi bir yerinden sipariş verebilirsiniz. Bitter Çikolatacım damaktan başlayıp kalplere uzanan mutluluklar sunar…