Anasayfa Bizden Haberler Çikolata Nasıl Üretilir, Nasıl Saklanır, Nasıl Tadılır?

Çikolata Nasıl Üretilir, Nasıl Saklanır, Nasıl Tadılır?

Afrodizyak gıdalar arasında akla ilk gelenlerden bir tanesi şüphesiz çikolata. Diğer eşsiz özelliklerini de düşününce çikolata insanların birbirlerine lezzet ve mutluluk hediye etmek istediklerinde birinci tercihleri oluyor. Bitter Çikolatacım olarak hediyelik çikolata, düğün çikolatası, nişan çikolatası gibi alanlarda lezzeti şıklıkla buluşturmaya devam ediyoruz. Çikolata dünyasındaki yeni trend ise şık bir ambalaj içerisinden çıkıp tat duyularımızı yepyeni ve cesur bir dünyaya açan yeni nesil çikolatalar.

Ekvator, Dominik veya Venezuela gibi coğrafyaların ücra kasabalarında özel bir plantasyondan elde edilen kakao çekirdekleriyle üretilenden tutun da usta şeflerin marifetlerini konuşturduğu yeni lezzetlere kayıtsız kalmak imkânsız.

Kaliteli çikolatanın ilk adımı elbette kaliteli kakao çekirdeklerinden geçiyor. Ancak bu iyi bir çikolata elde etmek için yeterli değil. Doğru işlem, denge ve ustalık isteyen çikolata üretimi son derece zorlu bir iş… İyi kakao için iklimden türe, üretim biçiminden yetiştiği toprağın yapısına kadar çok fazla şeyin bir araya gelmesi gerekiyor.

Çekirdekten Tablete Çikolatanın Serüveni

Uzmanlara göre Gana, Tanzanya, Küba, Dominik ve Ekvador’da olduğu gibi ekvator çizgisinin kuzeyi ve güneyi (Dönencelere kadar uzanan 20 derecelik kısım) en yüksek kalitede kakao üretimi yapabilmek için en verimli alan. Artizan çikolata üreticileri dünyanın bir ucunda kendileri için plantasyonlar satın alıyor veya kiralıyorlar. Bu coğrafyalarda doğayla uyum içerisinde sürdürülebilir tarım anlayışı uyguluyorlar.

En iyi çekirdeği ürettikten sonra işin ustalık kısmı başlamış oluyor. İlk olarak çekirdekler fermente edilip ardından kurumaya bırakılıyor. Bu adımlardaki tek bir gün bile çikolatanın tadını, karakterini son derece dramatik bir biçimde etkileyebiliyor. Ardından işlenecekleri ülkelere yola çıkan bu çekirdeklerin çikolataya dönüşümü ise kavurma işlemiyle başlamış oluyor.

Kavurma esnasında çekirdeklerdeki nem buharlaşırken ve asitler yok olurken, aromalar da yavaş yavaş açığa çıkmaya başlıyor. Arkasından macun biçimine gelen çekirdekler, kakao yağı, şeker gibi diğer maddelerle karıştırılıp mucizevi sona doğru ilerliyorlar. Çikolatanın çekirdekten ambalaj içerisine girene dek süren bu zorlu yolculuğa “bean to bar” yani çekirdekten tablete deniyor.

Çikolata Nasıl Saklanmalı?

Çikolata ani ısı değişiklerine karşı aşırı duyarlıdır. Karanlık ve kuru bir atmosferde 12 ve 16 derece arasında saklamak gerekir. Çikolatalarınızı buzdolabında saklamak her zaman için mantıklı bir fikir değildir. Çünkü diğer kokuları hızlıca üzerine çeken çikolata baharat ya da benzeri aromatik besinlerle aynı yerde saklandığı taktirde tadından çok şey kaybeder.

Çikolatanızı eritirken mümkün olduğunca ısıyla doğrudan temas etmesine izin vermeyin. Yüksek bir ısıda çikolatanın yanma riski artacaktır.

Çikolatayı Nasıl Tanırız?

Çikolata paketinin üzerinde yazan Kakao kuru madde oranı, kakao yağı, kakao kitlesi ve kakao tozunun toplam miktarını gösterir.

Kakao oranının yüksek olması kendi başına kaliteli bir çikolata olduğu anlamını taşımaz. Üreticilerin esas hedefi tat dengesine ulaşmaktır. Kaliteli çikolataların üretiminde yalnızca kakao yağı kullanılır. Diğer yağlara asla yer verilmez.

Beyaz çikolata ise süt tozu, şeker ve vanilya içerir. Sütlü çikolataların ise minimum yüzde 30 kakaoya sahip olması beklenir. Fakat bu oran bitter çikolatada en az yüzde 60 olmalıdır.

Çikolata Tadımı Nasıl Yapılır?

Aslında işin en basit püf noktası, her lokmanın tadını sonuna kadar çıkarmaktır. Çikolata tadımı için neredeyse bütün duyularımızı kullanırız. Çikolatanın görünümü, dokusu ve kokusu da en az tadı kadar önemlidir. İlk olarak çikolatayı koklayın ve aromasını hissetmeye çalışın. Çikolatanızın parlak bir görünümü ve pürüzsüz bir dokusu olup olmadığına bakın. Eğer üzeri beyazlaşmışsa bu çikolatanın çok iyi koşullarda saklanmadığını, hava kabarcıkları varsa bu da doğru biçimde işlenmediğini gösterir.

Ardından çikolatanızı kırdığınızda gelen sese dikkat kesilin. Tok bir ses çıkmalı. Ve son aşama da damağınızda bıraktığı his ve hazzın kalıcılığı. Kaliteli bir çikolatanın tadı 5 ila 10 dakika süresince damağımızda iz bırakabilir.

Bitter Çikolatacım Hediyelik Çikolataları

Bitter Çikolatacımın eşsiz lezzetleriyle sevdiklerinizi mutlu etmek isterseniz, Adana’daki mağazamızı ziyaret edebilir veya Türkiye’nin herhangi bir yerinden sipariş verebilirsiniz. Şıklığı ve lezzeti buluşturan hediyelik çikolatalarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.