Anasayfa Bizden Haberler Çikolata… Özel Günlerin ve Mutlu Anların Vazgeçilmez Parçası…

Çikolata… Özel Günlerin ve Mutlu Anların Vazgeçilmez Parçası…

Çikolatanın özel günlerle olan bağı sadece bizim toplumumuza ait değil. Bütün kültürlerde ve coğrafyalarda çikolata aşkı insanların özel günlerini daha anlamlı hale getiren bir unsur… İşte insanları sevgi ve lezzetle birbirine bağlayan gerçek çikolatanın özel günlerle olan ilişkisi:

Sevgililer Günü… Aşkın En Tatlı Hali…

Sevgililer Günü ve çikolata arasındaki bağı açıklamak hiç de zor değil. Aztek Uygarlığı’nda çikolatanın ruhsal anlamda bilgeliğe ulaşmanın, olağan üstü enerjinin ve yüksek cinsel gücün kaynağı olarak görüldüğü biliniyor. Aynı şekilde düğün törenlerinde ikram edildiği ve “düğün gecesi yardımcısı” olarak anıldığı da bildiğimiz bir başka gerçek. Aynı şekilde çikolatanın mutlulukla doğrudan bir ilişkisi olduğu da bilimsel bir veri… Bunun nedeni çikolata içerisinde yer alan bazı maddelerin aşık olduğumuzda beynimizde miktarı artan bazı maddelerle aynı oluşu. Tıpkı aşık olduğumuz zamanlardaki gibi çikolata yediğimizde de ruh halimizde bir iyileşme söz konusu oluyor. Kokusuyla, tadıyla verdiği hissiyatla çikolata kelimenin tam anlamıyla bir afrodizyak… Yani sevgililer gününde birbirlerine çikolata hediye eden çiftler esasında aşık olma mutluluğunun kutuya sığdırılmış halini hediye ediyorlar.

Bayram Çikolatası

Bayramlar İslam kültüründe büyük önem taşıyan günlerdir. Küslüklerin bittiği, toplumsal barışın sağlandığı, ailelerin bir araya geldiği bu günlerde şekerleme ikram etmek de neredeyse bayram kadar eski bir gelenek. Gelen misafirlerin ağzını tatlandırmak İslam kültüründe her zaman önemli bir yer edinmiş. Günümüzde bayram çikolataları insanların misafirlerine duydukları özenin de bir göstergesi olarak görülüyor. Bitter Çikolatacım’ın özenle hazırlanmış ve paketlenmiş ürünleriyle misafirlerinizin yüzünde mutlu bir gülümseme yaratmak isterseniz, biz hep buradayız. Bitter Çikolatacım’ın paketli çikolata çeşitlerini bittercikolatacim.com.tr/paketli-urunler adresinden inceleyebilirsiniz.

Cadılar Bayramı… Korku Ya Da Çikolata!

Cadılar Bayramı ve çikolata tıpkı cadılar ve süpürgeleri gibi birbirlerinden ayrı düşünülemeyecek bir ikili. Bu bayram ölülerin anıldığı ve Kelt Takvimi’nin son günü olan 31 Ekim’de kutlanan bir gelenek. Eski Kelt’ler bu gece ölülerin ruhlarının gece boyunca sokaklarda dolaşacağına inanırlardı. Elbette ki bütün ruhlar iyi niyetli ve sevecen olmayabilirdi. Bu yüzden de öfkeli ruhları sakinleştirmek için insanlar kapılarının önüne onları mutlu edecek ikramlar bırakırlardı. Bu sayede öfkeli ruhların kendilerini rahat bırakacağına ve gelecek yılki hasadın bereketli olacağına inanılırdı. Elbette ki çocuklar uslu durmadı. Ruh kılığına girerek insanların kapılarına bıraktıkları yiyecekleri aşırmaya başladılar. Fakat ev sahiplerinin bu durumu fark etmesi fazla zaman almadı. Ev sahipleri kapı önüne yiyecek bırakmaya son verdiler. Bunun ardından çocuklar, ruh kılığına girip kapıları çalarak “korku ya da şeker” diye tehditlerde bulunmaya başladılar. Sonrasında bu gelenek tüm dünyada kutlanan bir eğlence günü haline geldi ve artık çocuklar 31 Ekim gecesi çantalarında enfes çikolatalarla evlerine dönüyorlar.

Hanuka…

Işık Festivali olarak da adlandırılan bu kutlama, Kudüs’te bulunan tapınağın anıldığı sekiz gün süren bir bayram. Işığın, eğitimle gelen özgürlüğün ve aydınlanmanın kutsandığı bir Yahudi bayramı… Bu bayramda çocukları Tevrat okumaya özendirmek için onlara para verilirdi. Yirminci yüzyıldan itibarense Yahudi çocuklar folyoyla kaplanmış altın para şeklinde çikolatalarla Hanuka Bayramı’nı kutluyorlar. Coğrafya, ırk veya inanış fark etmeksizin çikolata bütün kalpleri birbirine bağlıyor.

Diwali

Bu defaki adresimizse Hindistan coğrafyası… Hint kültüründeki en uzun festivallerden biri olan Diwali beş gün boyunca devam ediyor. Yeni yılın habercisi sayılan bu festivalle refah ve talih tanrıçası Lakshmi onurlandırılıyor. Bu festival süresince Hindistan’da kutlamalar dışında neredeyse bütün hayat duruyor. Komşular ve arkadaşlar birbirlerine geleneksel motiflerle süslenmiş ve içi de şekerlemelerle doldurulmuş çikolatalar hediye ederek, iyinin kötüye karşı kazandığı zaferi anıyorlar.

Noel Çikolatası

Noel kutlamaları çoğunla Noel’den önceki dördüncü Pazar günü başlar. Fakat çoğu insan 1 Aralık’tan itibaren Noel için geri sayıma başlamış olurlar. Çocuklar için hazırlanan Noel takvimlerinde her bir gün için bir çikolata saklıdır. Çocuklar çikolata yiyerek sabırsızlıkla Noel’i beklerler. Ayrıca meydanlarda ve sokaklarda Noel şarkıları söyleyen çocukları ısıtmak içinde dumanı tüten bir fincan sıcak çikolata ikram edilir.

Yani tüm dünyadan, tüm dillerden ve inançlardan insanlar mutluluklarını katlamak ve sevdiklerini gülümsetmek için çikolatayı tercih ediyor. Bitter Çikolatacım da bayramlara, özel günlere mutluluk ve lezzet katmayı sürdürüyor. Düğün, Nişan, Söz ve isteme törenlerinde, sünnet, bayram ve doğum günlerinde Türkiye’nin her yerinden çikolata tutkunlarına kutulara sığmış mutluluk götürüyoruz. Sizler de özel günlerinizi Bitter Çikolatacım’ın eşsiz lezzetleriyle taçlandırmak isterseniz mağazamızı ziyaret edebilir veya Türkiye’nin herhangi bir yerinden sipariş verebilirsiniz.