Anasayfa Bizden Haberler Çikolata Sevgimizin Altında Yatan Sebep Nedir?

Çikolata Sevgimizin Altında Yatan Sebep Nedir?

Mutlu ya da mutsuz olalım, yalnız veya arkadaşlarımızla olalım, ister çocuk ister yetişkin olalım değişmeyen bir şey varsa o da insanlık olarak çikolataya duyduğumuz tarifsiz ve karşı konulamaz sevgi… Peki çikolatanın diş sağlığına zarar vermesi bilinen bir gerçek mi yoksa fazlaca yayılmış bir şehir efsanesi mi? Callebaut çikolatalarının Türkiye’deki tek adresi Bitter Çikolatacım sizler için hazırladı.

Tanrıların meyvesi diye de bilinen kakao çekirdekleri, en büyük aşkımız çikolatanın ham maddesidir. Kakao, süt, şeker ve kakao yağından oluşan çikolatanın içerisine koyulan süt miktarı, damak tadı, kültür, maliyet gibi parametrelere göre değişkenlik gösterir. Anglosakson ülkelerinde sütlü çikolata daha yaygınken dünyanın geneli her geçen gün bitter çikolatayı daha çok tercih ediyor.

Peki nüfusuna göre oranlandığında dünyada en çok çikolata tüketilen ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldığımızı biliyor muydunuz? İsviçreliler ve İrlandalılar’ın ardından gelen Türkler de en büyük en büyük çikolata tutkunlarından biri.

Kakao ve çikolatanın bu kadar lezzetli olmasının dışında başka marifetleri de var. İçerisinde barındırdığı flavanoidler, antioksidan ve antimikrobik etkiler sağlıyor. Ancak işlenmiş çikolatanın bu faydaları sağlayabilmesi için minimum yüzde 70 oranında kakaodan oluşması gerekiyor.

Çikolatayı Sevmemizin ve Vazgeçilmez Olmasının Altında Yatan Nedir?

Bu sorunun yanıtı probiyotikler… Çikolata yedikten sonra hissettiğimiz o mutluluk hissinin kaynağı olan nörotratransmitter maddelerin vücudumuz tarafından üretilebilmesi ancak kakao tüketiminden sonra gerçekleşiyor.

Düzenli olarak bitter çikolata tüketen insanlar, diğerlerine göre daha sağlıklı olabiliyorlar. Yani kısacası en az yüzde 70 oranında kakaodan oluşan bitter çikolataları yemek bizi mutlu ettiği kadar bedenimizi de mutlu ediyor. Özellikle çocukların çikolata ile tanışıklığının endüstriyel, sütlü ve şekerli çikolatalar yerine bitter çikolata ile olması, ileriki yıllarda daha sağlıklı olması için güzel bir ilk adım olacaktır. Bitter çikolata ve sütlü çikolatanın farkını derinlemesine öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.