Anasayfa Bizden Haberler Çikolata ve Atıştırmalıklarda Şeker Oranı Yüzde 10 Azalacak

Çikolata ve Atıştırmalıklarda Şeker Oranı Yüzde 10 Azalacak

Bitter Çikolatacım olarak dünyanın en lezzetli çikolatalarını, Türk damak tadına uygun şekilde üretip, Türkiye’nin her yerindeki çikolata tutkunlarına evrensel kalite standardında sunmanın yanı sıra çikolataya dair her gelişmeyi sizlere duyurmaya da devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu geçtiğimiz yıl şeker azaltmaya dair bir işbirliği protokolü imzalamıştı. Türkiye Şeker Tüketimini Azaltma Rehberi ise geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyuruldu.

Gerçek çikolata çoğu insanın sandığının aksine bir şeker deposu değildir. Gerçek Bitter Çikolata’da kakao oranı yüksek ve şeker miktarı azdır. Ancak marketlerde karşılaştığınız endüstriyel çikolatalar yoğun miktarda şeker barındırdığı için insan sağlığı üzerinde risk teşkil eder.

Gıda üreten firmaların gönüllü olarak taahhütte bulunduğu ve işbirliği içerisinde yer aldığı rehberde şeker oranı azaltılması beklenen gıdalar şu şekilde: Çikolata, gofret, enerji barları, tatlılar, tatlı soslar, şekerlemeler, tahıllı barlar, bisküviler, kurabiyeler, meyveli paylar, kekler, alkolsüz içecekler, dondurma, dondurulmuş yoğurt vs.

Bunların yanı sıra kahvaltılık gevrekler, yulaf ezmesi, granola, müsli barlar, çikolatalı kahvaltılıklar ve çeşnili fermente süt ürünleri de şeker oranı azaltılacak ürünler arasında.

Bilindiği gibi endüstriyel çikolatalar ucuza ve bol miktarda üretilmek zorundadır. Bu yüzden genellikle market raflarında gördüğünüz çikolatalar rafine şeker miktarı yüksek, kakao oranı düşen ürünlerdir. Yani diğer bir değişle gerçek çikolata olmaktan uzak ve sağlıksızdır. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın ve gıda üreticilerinin aldığı bu karar hem kalite hem de sağlık için önemli bir adım olarak göze çarpıyor.

İçindeki şeker miktarından endişe etmeden kaliteli ve lezzetli gerçek çikolatanın tadına varmak istiyorsanız Bitter Çikolatacım’ın mağazasını ziyaret etmeyi ve lezzet diyarımızda ürünlerimizle tanışmayı ihmal etmeyin. Türkiye’nin her yerinden sipariş verebileceğiniz lezzetlerimizle sizleri bekliyoruz.