Anasayfa Bizden Haberler Çikolatanın Kalitesi ve Lezzeti Nasıl Anlaşılır?

Çikolatanın Kalitesi ve Lezzeti Nasıl Anlaşılır?

Endüstriyel veya özel üretim olarak çok sayıda çikolata markası var ve insanlar bunca seçenek arasında kaliteli olanı ayırt etmekte zorlanıyorlar. Peki gerçek çikolatanın lezzeti nasıldır ve kaliteli çikolata nasıl anlaşılır? Bitter Çikolatacım olarak dünyaca ünlü Belçika Çikolatalarını uzman şeflerimizle Türk damak zevkine uygun biçimde, günlük olarak üretiyor ve Türkiye’nin dört bir yanındaki çikolata aşıklarına ulaştırıyoruz. İşte Bitter Çikolatacım farkıyla hepinizi çikolata gurmesi haline getirecek bilgiler:

Kaliteli Çikolatayı Nasıl Tanırız?

Bir çikolatadan bekleyeceğimiz en önemli iki şey: lezzetli ve kaliteli olması. Eğer bir çikolata tutkunuysanız, çikolataya dair her şey ilginizi çekecektir. İlk olarak ağzımızda kalan o eşsiz lezzetin peşine düşeriz. Bununla birlikte ucuza üretebilmek için birçok çikolata markası kaliteden öndün veriyorlar. Peki iyi çikolata her zaman pahalı olmak zorunda mıdır? İşte lezzetli ve kaliteli çikolataları tanıyabilmenin bazı püf noktaları…

Gerçekten öylesine çikolata yemek yerine gerçek çikolata lezzeti ve kalitesine kendinizi teslim etmek istiyorsanız Bitter Çikolatacım’ın ürünleri sizleri eşsiz lezzetle tanıştırmayı bekliyor.

Kaliteli Çikolatanın Bileşenleri

Sade bir çikolatanın ne denli kaliteli olduğunu idrak ederken tüm duyu organlarımızın bu olaya dahil olması gerekir. Görme, dokunma, tat alma ve koku duyularımızın hepsinin çikolatanın tadını hissetmesi gerekir. İşte çikolata için birkaç püf noktası:

Çikolatanın görünümü: Çikolata oldukça parlak, saf ve maun bir siyah renkte olurken üstünün de alabildiğince pürüzsüz olması gerekir.

Çikolatanın kokusu: Çikolatanın kokusunun bile tadının habercisi olması, tadına ve aromasına dair bazı ipuçlarını içerisinde barındırması gerekir.

Çikolatanın sesi: Çikolatayı ikiye parçalarken açık ve net bir çatırtı duyuyorsak bu çikolatanın ideal gevreklikte olduğunu gösterir. Eğer ki çok çabuk parçalanıp ufalanıyorsa bu kuru olduğunun, kırılmaya karşı direnç gösteriyorsa bu da gereğinden fazla yapışkan olduğunun habercisidir.

Çikolataya Dokunmak: Yüksek miktarda kakao yağı barındıran çikolatayı elimizde tuttuğumuz zaman anında erimeye başlıyorsa bu kötüye işarettir. Ağzımızda son derece akıcı ve kolay eriyen çikolatanın, elimizde erimeye karşı dirençli olması gerekir.

Çikolatanın Tadı: Çikolatada söz konusu tat olunca sonsuza yakın bir çeşitlilikle karşı karşıyayız.  Aroma ve içinde barındırdığı bileşenlere göre her bir çikolatanın taşıması gereken tat da değişiklik arz eder. Damak zevkinize en uygun çikolatayı bulmak ve onu tanımak son derece önemli bir süreçtir.

Çikolatanın Yanında En İdeal İçecek Tercihi Nedir?

Çikolata denilince koşullu bir refleks gibi ilk gelen içecek kahvedir. Mest eden bir kahve kokusu ve yanında yediğimiz çikolata bize maksimum keyif vaat eder. Bu iki lezzet birbirini en iyi tamamlayan iki gastronomi unsuru olarak ön plana çıkar.

Genellikle çikolata ve şarap birbiriyle çok yan yana gelmez. Zira çikolatanın ağzımızda bıraktığı yoğun tat, şarabın lezzetiyle bir tür çelişki yaratır. Bununla birlikte konyak ya da viski de çikolatanın eşlikçisi olarak şık davetlerde ve etkinliklerde sıkça tercih edilmektedir. Ancak işi çikolata gurmeliği olan profesyoneller çikolata sonrası soğuk su tercih ederler.

Çikolata ile birlikte kahve içileceği zaman özellikle taze çekilmiş ve öğütülmüş kahveler ön plana çıkar. Eğer hem kahve hem de çikolata tazeliğini koruyorsa keyfiniz kolay kolay bozulamayacak cinstendir. Bitter Çikolatacım’ın ürünleri sizleri gerçek çikolata keyfiyle tanıştırmayı sabırsızlıkla bekliyor.

Çikolata Nasıl Tadılır?

Çikolata tadımı yapacağımız zaman midemizin boş olması doğru bir seçimdir. 19 ila 25 derece sıcaklık çikolata tadımı için idealdir.

Sade çikolata tadıyorsanız ağzınızda birkaç saniye tutmanızda ve çikolatanın tadını, aromasını serbest bırakmasına izin vermenizde fayda var. Yuttuktan sonra bile çikolatanın ağzınızda bıraktığı tadın keyfini çıkartmaya devam edin.

Eğer dolgu çikolata tadımı yapıyorsak çikolata ve dolgu malzemesinin karışmaması için üç ya da beş kez çiğnemekte ve karışımın ağzımızda erirken bize farklı lezzetleri hissettirmesine izin vermekte fayda var.

Bazı Çikolata Çeşitleri

Kuvertür Çikolata

Profesyonellerin tercihi olan kuvertür çikolatanın özelliği, yüksek miktarda kakao yağına sahip yüksek kaliteli bir çikolata türü olmasıdır. Dekoratif çikolatalarda ve el yapımı çikolata üretiminde istenildiği gibi kıvam verilebiliyor olması, kuvertürü ön plana çıkartır.

Kakao Çikolata

Kakao yağı çıkarıldıktan sonra elimizde kalan saf kakaodan üretilen bu çikolatada kakao kitlesi önce kavrulur sonra da toz hale gelene dek öğütülür. Pudinglerde veya fırında pişirilen çikolatalı tatlılarda en ekonomik yol bu olduğu için yaygın şekilde tercih edilir.

Organik Çikolatalar

Çevreye duyarlı bir yaklaşım ve çevreci metotlar kullanılarak üretilen organik çikolatalar diğerlerine göre daha maliyetlidir. Ancak birçok besin değerini fazlasıyla barındırması organik çikolataları yüksek maliyetlerine rağmen cazip bir ürün haline getirmektedir.

Adana’daki çikolata tutkunlarını Türkiye’nin en büyük çikolata showroomu olan mağazamıza tanışmaya ve eşsiz lezzetlerimizi tatmaya davet ediyoruz. Bitter Çikolatacım olarak evrensel kalite standartlarında üretip sunduğumuz ürünlerle çikolata aşıklarını mutlu etmekten dolayı gururluyuz. Sizler de gerçek çikolata aşkını yaşamakta acele edin. Bitter Çikolatacım’ın satışa sunduğu çikolata çeşitlerini www.bittercikolatacim.com.tr/urunlerimiz internet adresinden inceleyebilirsiniz.