Anasayfa Bizden Haberler Çikolataya Dair İlginç Bilgiler | Bitter Çikolatacım

Çikolataya Dair İlginç Bilgiler | Bitter Çikolatacım

Çikolata şüphesiz hayatımızı tatlandıran bir lezzet hazinesi… Adana’da dünyanın en iyi bitter çikolatası olan Callebaut çikolatalarını Türk damak tadına uygun şekilde usta şefler eliyle üreten Adana Bitter Çikolatacım olarak hayatınızı tatlandırmaya devam ediyoruz. Çikolata bizim aşkımız ve ona dair her şeyi aşkla yapıyoruz. Bu çikolata aşkı Türkiye’nin her yerinden çikolata tutkularıyla aramızda bir lezzet ağı örmüş durumda. Ve Adana Bitter Çikolatacım, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu yazıda en büyük aşkımız çikolataya dair az bilinen bilgileri bir araya getirdik…

Antioksidan Deposu

Çikolata hakkında yapılan incelemeler, özellikle kakao miktarı daha fazla olan bitter çikolatanın tam bir antioksidan deposu niteliği taşıdığını gözler önüne seriyor. Bu özelliği sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olan bitter çikolatalar sağlık için de tercih ediliyor.

Enerji ve Zindelik

Bir lokma çikolata insan bedenine 45 metre yürürken harcayacağı enerjiyi sağlayabiliyor. Bu da yorucu kent yaşamına ayak uydururken çikolata tüketmenin, ihtiyaç duyduğumuz enerji ve zindeliği bize sağlıyor.

Mutluluk ve İyi Hissetme Hali

Çikolatanın mutluluk ile ilişkisi bir hurafe değil. Evet çikolata ve mutluluk arasında gerçek bir ilişki var. Kakao bitkisinin içinde barındırdığı biyoaktif besinler ve magnezyum elementi, insan bedeninde mutluluk hormonu denilen serotoninin salgılanmasına neden oluyor. Çikolata bu özelliği sayesinde adeta doğal bir antidepresan görevi görüyor.

Çikolata Çılgınlığı

Çikolata tutkusu her yaştan ve her coğrafyadan insanda mevcut… Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl içerisinde tüketilen çikolata miktarı yaklaşık olarak 1.3 milyar ton olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Lezzet Bileşenleri

Aşığı olduğumuz çikolata tadı esasında 600 farklı tat ve kokunun bileşiminden oluşuyor. Bu sayı kırmızı şarap için yalnızca iki yüz.

Sarı Çikolata

Hepimiz çikolatanın temelde üç türü olduğunu zannederiz. Siyah, beyaz ve kahve… Ancak çoğu insanın bilmediği sarı çikolata türü de mevcuttur.

Diş Çürümesi

Bu bilgi birçok insanın ezberini bozacak cinsten. Hepimizin çocukken diş çürümesi endişesi yüzünden çikolata yeme özgürlüğümüz kısıtlanmıştır. Ancak kakao çekirdeği içerisinde yer alan maddelerden bazılarının diş çürümesine karşı koruyucu etkisi olduğu bilimsel olarak biliniyor.

Fındıklar ve Bademler

Dünya üzerinde üretilen toplam fındık miktarının yüzde yirmisi ve badem miktarının yüzde kırkı çikolata ve çikolata ürünlerinin yapımında kullanılıyor.

Sahip Olduğu Mineraller

Siyah çikolata içerisinde insan bedeninin sağlığı açısından faydalı selenyum, çinko ve potasyum gibi mineraller, zengin şekilde yer alıyor.

Gençlik İksiri Çikolata

İngiltere’de bir şirket ürettiği Esthechoc isimli bir çikolatanın yaşlanma karşıtı ve yaşlanmayı geciktirici bir etkisi olduğu iddiasında.

Cildinize Çikolata İle Güzellik Katın

Yine yapılan klinik deneyler sonucunda cilt güzelliği açısından çikolatanın olumlu etkileri olduğu da saptanmış durumda.

Çikolata Ömrü Uzatıyor

Harvard Üniversitesi geçtiğimiz yıllarda sekiz bin yetişkin erkek üzerinde bir deney gerçekleştirildi. İçindeki antioksidan özelliği nedeniyle çikolatanın insan ömrünü yaklaşık bir yıl uzattığı görüldü.

Çikolata Beyninizi Daha Aktif Hale Getiriyor

Yine yapılan incelemelerde MR çekimi öncesinde kakaolu içecek veya çikolata tüketen kişilerin diğerlerine oranla beyin aktivitelerinin daha yüksek seviyede olduğu saptandı.

Beyaz Çikolata Diye Bir Şey Yok

Yapımında bazı tatlandırıcılar, şeker, süt ve kakao yağı bulunan ve beyaz çikolata olarak tanımlanan şeyin içerisinde bir gram bile kakao bulunmaz. Bu da onun çikolata olmadığı anlamına gelir.

Çocuk Yaşta İsyan

Çikolata çocukların vazgeçilmezi… Ve çocukların çikolataya ulaşabilmek için yapmayacakları şey yok. 1947 senesinde Kanadalı çocuklar çikolata için büyük bir boykot başlattılar. Bunun nedeni ise çikolata fiyatlarının beş cent’ten sekiz cent’e çıkmasıydı.

Kilo Vermeye Yardımcı

Obezite çağımızda milyonlarca insanın muzdarip olduğu bir rahatsızlık. Amerika’da obez insanlar arasında yapılan bir incelemede insanların diyetlerine günlük belirli bir miktarda çikolata eklendi. Ve bu eklemenin sonucunda deneklerin dört ay sonunda beş kilo verdikleri gözlemlendi.

Adana Bitter Çikolatacım spesiyal ürünleri ve benzersiz lezzetleriyle siz çikolata tutkunlarını bekliyor. Ülkemizdeki en büyük çikolata showroomu niteliğindeki mağazamızda tanışmak için sizleri bekliyoruz. Çikolata aşkımızın büyümesi ve bu lezzetin hayatımızı daha tatlı hale getirmesi dileğiyle…

Adana Bitter Çikolatacım’ın enfes callebaut çikolata ürünlerini görmek ve sipariş etmek için bittercikolatacim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.