Anasayfa Bizden Haberler Hediyelik Çikolatanın Adresi Bitter Çikolatacım’dan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün Öyküsü

Hediyelik Çikolatanın Adresi Bitter Çikolatacım’dan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün Öyküsü

Bitter Çikolatacım düğünden nişana, doğum gününden yılbaşına neredeyse bütün özel günlerinizde yanınızda olmayı sürdürüyor. Dünyanın en lezzetli çikolatalarından Belçika Callebaut çikolatalarının Türkiye’deki tek resmi üreticisi olarak 14 Şubat Sevgililer Günü’nde de sizler için özel hediyelik çikolatalar hazırladık. Şık ve tasarım harikası ahşap çikolata kutuları ya da tablo çikolata kutuları ile 14 Şubat’ta sevgilinizi şımartabilirsiniz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 14 Şubat Sevgililer Günü’nde online çikolata siparişinin ve hediyelik çikolatanın doğru adresi olan Bitter Çikolatacım’dan sevgi dolu bir öykü…

14 Şubat Sevgililer Gününün Hikâyesi Nedir?

Esasında her kültürde ve coğrafya da aşk ve sevgi gibi kavramları onurlandırmak, kutlamak için belli günler vardır. Sevgililer Günü’nün tek bir öyküsü yok. Fakat bin yıllardır anlatılan hikâyeler arasında en çok rağbet gören şüphesiz ki Aziz Valentine öyküsüdür.

Antik Roma’da 14 Şubat bütün Roma halkı için önemli sayılan bir gündü. Roma halkının kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak görülen Tanrıça Juno’ya saygıdan dolayı 14 Şubat’ta tatil yapılırdı. 15 Şubat’ta ise Lupercalia Bayramı başlardı. İşte Sevgililer Günü için kritik gün bu bayramın arifesi sayılan 14 Şubat’tı. Çünkü Lupercalia Bayramı’nda gençler birbirlerinin partneri olurlardı fakat hangi genç erkek hangi genç kadının partneri olacak? Buna 14 Şubat’ta çekilen bir kura ile karar verilirdi. Genç kadınlar isimlerini kağıtlara yazıp katlıyor ve kavanozun içine koyuyorlardı. Genç erkekler de çektikleri isimle partner oluyordu. Bu bayram sırasında çok sayıda çiftin birbirine âşık olduğu ve bayramın ardından evlendiği biliniyor.

Aziz Valentine Günü

Roma İmparatoru Claudius, katı kuralları olan zalim bir yöneticiydi. Fakat ordusu için savaşacak asker bulmakta zorlanıyordu. Çünkü Romalı erkekler aşklarını ve ailelerini geride bırakmaya pek de gönüllü değillerdi. Bu yüzden Cladius evlilikleri ve nişanları yasaklayacak kadar ileri gitti. Claudius zamanında Roma’da yaşayan bir papaz genç çiftleri gizlice evlendirmeye başladı. Bu durumu öğrenen imparator, bu papazı dövülerek ölüme mahkûm etti. İşte bu papaz Aziz Valentine’den başkası değildi. Milattan sonra 270 senesinin 14 Şubat’ında Roma’daki Hıristiyan mezarlığına gömüldü.

Sevgililer Günü Endüstrisinin Doğuşu

Yıllar geçtikçe Aziz Valentine sevenlerin koruyucusu olarak görülmeye başlandı ve çiftler 14 Şubat’ta birbirlerine sevgilerini ve aşklarını ifade eden mesajlar yollamaya başladı. 1800 yılında ise Esther Howland isimli bir Amerikalı farkında olmadan Sevgililer Günü Endüstrisinin doğuşuna sebep oldu. Esther tarihteki ilk sevgililer günü kartını yolladı ve bu sevgililer gününün aynı zamanda bir tüketim çılgınlığına dönüşmesinin de ilk adımı oldu.

Yüzyıllar geçse de aşk, cazibesinden ve sıcaklığından bir şey kaybetmiyor. 14 Şubat’ta sevgilinizi alıp Bitter Çikolatacım’a gelin, aşk lezzetinden de bir şey kaybetmesin!