Anasayfa Bizden Haberler Kraliçe Victoria’nın Askerlere Yolladığı Çikolata Kutusu 118 Yıl Sonra Bulundu

Kraliçe Victoria’nın Askerlere Yolladığı Çikolata Kutusu 118 Yıl Sonra Bulundu

Eski İngiltere Kraliçesi Victoria’nın 1899 yılında Güney Afrika Savaşı’nda görevli askerlere moral vermek amacıyla yolladığı çikolata dolu teneke kutulardan biri 118 yıl sonra eski bir antikacının dolaplarında bulundu. Çikolatalar ise teneke kutunun içinde küflenmiş haldeydi. Çikolata kutusunun ise ilginç bir hikâyesi var. İşte size hediyelik çikolata ve online çikolata siparişinin bir numaralı adresi Bitter Çikolatacım’dan tatlı bir hikâye…

Savaştan Kâr Etmek Mi Kraliçeye Karşı Gelmek Mi?

1899 yılında Güney Afrika’da savaş bütün şiddetiyle devam ederken Kraliçe Victoria askerleri mutlu etmek için çikolata göndermek ister. Kraliyetin bürokratları ise dönemin ünlü çikolata üreticileri Cadbury, Fry ve Rowntree şirketlerinin kapısını çalar. Fakat çikolata üreticileri savaş karşıtı ve barış yanlısıdır. Bu savaşın bir parçası olmak istemezler. Bir yandan savaştan kâr sağlamayı kendilerine yakıştıramazken diğer yandan da kraliçeye boyun eğmeyen asiler olarak görünmek istemezler.

Durum böyle olunca çikolata üreticileri orta yolcu bir çözüm bulurlar. Kendi markalarını yazmadıkları teneke kutularda çikolata yollamayı ve bunu parasız yapmak istediklerini söylerler. Fakat kraliçe askerlerin İngiliz çikolatası aldıklarını bildiklerini savunur. Baskılar karşısında geri adım atan çikolata üreticileri, çikolata kalıplarına markalarını işleseler de teneke kutuları anonim halde bırakırlar.

Daha geçen aylarda Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir antika çikolata kutusunun açık arttırmaya çıkarılması ve yüksek fiyata alıcı bulması, Londra’da yaşayan koleksiyoncu bir kadını harekete geçirdi. Paul Cooper isimli müzayedeciye ulaşan bu kadın, elinde çok daha eski bir çikolata kutusu olduğunu söyledi. Eskiden bir antika dükkânı işleten bu hanımefendi her ne kadar dükkânını 25 yıl önce kapatmış olsa da elinde halen daha satılmamış hazineler var.

Dolaplarını karıştıran kadın Güney Afrika Savaşı zamanından kalma bir adet teneke çikolata kutusu buldu ve işin ilginç yanı çikolataların halen daha içinde olmasıydı.

Peki Çikolata Neden Hâlâ İngiltere’de?

Müzayedeci Cooper, savaş sırasında çoğu askerin Kraliçenin hediyelerini çok sevdiğini ve kutuları hiç açmadan ailelerine gönderdiklerini anlattı. Yani çikolata, teneke bir kutunun içinde okyanusu aşıp Güney Afrika’ya gitmiş, tekrar Büyük Britanya Adası’nın yolunu tutmuş ve 118 yıl boyunca zamanda geleceğe yolculuk etmiş. Şimdi bu zaman gezgini çikolata kutusu yeni sahiplerini bekliyor.

Adana’nın ve Türkiye’nin en büyük çikolata mağazası Bitter Çikolatacım yüzlerce lezzete ev sahipliği yapıyor ve siz çikolata tutkunlarını ağırlamayı bekliyor. Siz de eşsiz lezzetlerimizi tadabilir ve Türkiye’nin her yerinden online çikolata siparişi verebilirsiniz.