Anasayfa Bizden Haberler Lezzet Savaşları: Bitter Çikolata - Bol Sütlü Çikolata

Lezzet Savaşları: Bitter Çikolata - Bol Sütlü Çikolata

Türkiye’nin en büyük çikolata showroomu ve dünyaca ünlü Callebaut çikolatalarının resmi üreticisi olan Bitter Çikolatacım, dünyanın en lezzetli çikolatalarını evrensel kalite standartlarında size sunmaya devam ediyor. Çikolata, dünyanın her yerinden insanın ortak tutkusu ve vazgeçilmezi. Marketlerdeki çikolata rafları çeşit çeşit ürünle dolu. Sütlü çikolatadan bitter çikolataya, %45 kakaoludan %80 kakaoluya, fındıklıdan likörlü çikolataya kadar sonsuz seçenek arasında karar vermek son derece zor olabiliyor. Peki bu lezzet savaşlarında doğru tercih bitter çikolata mı yoksa bol sütlü çikolata mı? İşte cevabı…

Bilim İnsanlarının Tercihi Bitter Çikolata

Beslenme uzmanları ve tıp hekimleri her daim bitter çikolatayı öneriyor. Peki neden sütlü çikolatalardansa bitter çikolatanın tercih edilmesi daha doğru? Gelin karşılaştırıp, görelim. Mesela aynı çikolata markası tarafından üretilen iki çikolata düşünelim. Bol sütlü olanının 100 gramında 534 kalori, 16,7 gram doymuş yağ, 52,6 gram şeker, 30,6 gram yağ, 8,9 gram protein, 3,3 gram lif ve 0,4 gram tuz bulunuyor.

Buna karşın aynı markanın ürettiği 100 gramlık bitter çikolatada 529 kalori, 16,5 gram doymuş yağ, 49,3 gram karbonhidrat, 45 gram şeker, 0,1 gram tuz, 31,7 gram yağ, 8,4 gram lif, 7,4 gram protein yer alıyor. (Bu oranlar marketlerde satılan endüstriyel çikolatalar için geçerli.)

Esas Kriter Kakao Miktarı

Sırf bu değerlere bakıldığında bile bol sütlü çikolatanın bitter çikolataya kıyasla daha fazla şeker, tuz, doymuş yağ ve karbonhidrat barındırdığını ve dolayısıyla daha çok kaloriye sahip olduğunu görmek mümkün. Ayrıca lif açısından bitter çikolatanın daha zengin olduğu da bu oranlara bakıldığında kolayca göze çarpıyor.

Yine de bu miktarların birbirine yakın olduğunu düşünüyorsanız odak noktanızı çikolatanın içinde barındırdığı kakao miktarına çevirebilirsiniz. Kakao bitkisi zorlu koşullarda ve çok dar bir coğrafyada yetişiyor. Bu da kakao tohumlarının maliyetini arttıran bir sebep. Sağlık açısından son derece faydalı bir ürün olan kakao; magnezyum, potasyum, demir, bakır, selenyum, çinko ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir. Kakao çekirdekleri içerisinde bulunan flavanoller, polifenoller ve kateşinler olarak tanımlanan güçlü antioksidanlar sayesinde kan basıncı ve kolesterolü düşüren bir yapıya sahiptir. Bu da size keyif ve lezzet verirken aynı zamanda kalp hastalıklarına ve insülin direncini azaltarak uzun vadede diyabete karşı koruduğunu gösterir.

Bol sütlü çikolataya kıyasla daha fazla kakao içeren bitter çikolatalar 2-3 kat fazla flavanol’a sahiptir. Bu ve bunun gibi nedenlerden ötürü sağlık açısından bitter çikolata her daim bilim insanlarının birinci tavsiyesi olmuştur. Ancak damak tadı kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden Bitter Çikolatacım uzmanlık alanı bitter çikolata olmasına karşın her damak tadına uygun bir lezzet üretiyor.

Bol Sütlü Çikolatalar Neden Üretiliyor?

Çikolata üretimi zor, maliyetli ve ustalık isteyen bir ürün olduğu için geçmiş yıllarda herkes çikolata yiyebilsin diye endüstriyel çikolatalar geliştirildi. İçerisinde süt, şeker ve kakao yağı bulunan buna karşın kakao miktarı az olan bu çikolatalar ucuza mal edilip ucuza satılabiliyordu. Ancak yüzde 80 oranında kakao barındıran gerçek bitter çikolataları ucuza mal etmek mümkün olmuyor. Bu yüzden kalite, sağlık ve lezzet açısından Bitter çikolata ile kıyaslanamaz olsa da bol sütlü çikolatalar varlığını sürdürüyor.

Bitter Çikolatacım’da Eşsiz Çikolata Lezzetleri Sizleri Bekliyor

Dünyanın en lezzetli çikolatalarının usta şefler elinde Türk damak tadına uygun şekilde günlük olarak üretildiği, birbirinden şahane lezzetlerle dolu Bitter Çikolatacım mağazasını ziyaret edebilir veya Türkiye’nin herhangi bir yerinden sipariş vererek bu lezzeti doyasıya yaşayabilirsiniz. Özel günlerinizde hediyelik çikolatanın ve sevdiklerinize armağan edeceğiniz mutluluğun adresi Bitter Çikolatacım.