Anasayfa Bizden Haberler Vazgeçilmezimiz Çikolata Hayvanlar İçin Zararlı Mı?

Vazgeçilmezimiz Çikolata Hayvanlar İçin Zararlı Mı?

Biz insanlar günümüzde severek tükettiğimiz çikolatanın zararlı olmadığını, aksine her geçen gün çikolatanın insan bedeni için yeni bir yararının keşfedildiğini biliyoruz. Peki ya hayvan dostlarımız? Çoğumuz hayvanlara çikolata vermememiz gerektiğini duymuşuzdur. Peki biz bu lezzetin tadını çıkartırken hayvan dostlarımız neden çikolatadan uzak durmalı? Yazıya başlamadan önce siz de Türkiye’nin en büyük çikolata mağazası Bitter Çikolatacım’ın dünyanın en kaliteli çikolatasından ürettiği lezzetlerden sipariş verebilir, hediyelik çikolata kutularımızla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

İnsanlar diğer canlılara kıyasla çikolatada bulunan teobromin maddesini çok daha hızlı bir şekilde sindirebilirler. İnsan vücuduna giren bu maddenin yarısı iki ya da üç saatte sindirilirken köpeklerin aynı maddeyi sindirebilmeleri 17 saatten fazla sürer. Bundan ötürü köpeklerin vücuduna giren teobromin maddesi uzun süreler boyunca içeride kaldığı için köpeklerin bedeni bundan olumsuz yönde etkilenmeye başlar.

Teobromin maddesi aşırı miktarlarda tüketildiğinde insanlar için bile bazı olumsuz etkileri olabilir. Bu etkinin görülebilmesi için de bir oturuşta tam 6 kg bitter çikolata yemiş olmamız gerekir. Bu da çok olası bir durum değil.

Çikolata Kediler İçin De Zararlı Mı?

Kediler de tıpkı köpekler gibi son derece hassas dostlarımızdır. Tatlı tadı alamayan kedilerin canının çikolata çekmesi çok düşük bir ihtimaldir fakat olur da kontrolünüz dışında çikolata yerse bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden çikolatalarınızı kedinizin ulaşamayacağı bir yerlerde saklamanız iyi olacaktır.

Özetle hayvan dostlarımıza zarar veren maddeler çok daha gelişmiş bir sindirim sistemine sahip olduğumuz için ve çoğumuz bir oturuşta 6 kg bitter çikolata yemediğimiz için bize zarar vermiyor.